School Logo

Welcome to St Richard's Catholic Primary School &
Out of School Club

We learn to love and grow in Jesus

Google Translate

Governors

Welcome to our Governors’ section. 

Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

Chair of Governors - Ann Naylor

Vice Chair - Bernard Sweeney

 

Committees and Chairs:

Full Governors – Ann Naylor

Finance and staffing – Ann Naylor

Premises and Buildings  – Bernard Sweeney

Admissions – Bernard Sweeney

Curriculum – Andrew Smith

Pupil Discipline/Welfare – Ann Naylor (Appeals -Andrea Ormsby)

Staff attendance/ discipline and dismissal – Andrew Smith (appeals  – Ann Naylor)

Governor Constitution

 

 

 

 

 

 

 

St Richard's Catholic Primary School, Skelmersdale

Constitution

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominating Authority

First Appointed

Term Start

Term End

 

Foundation governors

 

 

 

 

 

Mrs Sheila Horridge

Liverpool Archdiocese

19 Nov 2020

19 Nov 2020

18 Nov 2024

 

Mrs Maria Lewis

 

02 Apr 2016

02 Apr 2020

01 Apr 2024

 

Mrs Ann Naylor

Liverpool Archdiocese

27 Nov 2018

01 Jan 2020

31 Dec 2023

 

Mrs Andrea Ormsby

 

02 Apr 2012

02 Apr 2020

01 Apr 2024

 

Mrs Gemma Price

 

19 Feb 2018

19 Feb 2014

18 Feb 2022

 

Mr Bernard Sweeney

 

01 Sep 1996

01 Sep 2020

31 Aug 2024

 

Mrs Anne-Marie WARRINGTON

Liverpool Archdiocese

01 Sep 2020

01 Sep 2020

31 Aug 2024

 

 

 

 

 

 

 

Parent governors

 

 

 

 

 

Dr Andrew Smith

 

01 Sep 2011

01 Sep 2019

31 Aug 2023

 

Mrs Jane Steadman

 

13 Dec 2018

12 Dec 2018

11 Dec 2022

 

 

 

 

 

 

 

Staff governors

 

 

 

 

 

Mrs Jennifer Jackson

 

 

01 Sep 2020

31 Aug 2024

 

 

 

 

 

 

 

Headteachers

 

 

 

 

 

Mr Michael Holden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Local Authority Governors

 

 

 

 

 

Mrs Emma Caunce

 

20 Jan 2020

20 Jan 2020

19 Jan 2024

 

 

 

 

 

 

 

Members

 

 

 

 

 

Mrs Linda Preston

 

 

01 Sep 2020

31 Aug 2024

 

 

 

 

 

 

 

Our foundation governors are appointed by the Archdiocese, parent governors are elected, LA governors are appointed LA and staff governor is voted in.

Governors who resigned previously:

Mr Maciej Turkowski – appointed 15th May 2014 and stepped down Sept 2019

Julie Else – appointed 14/11/2013 and stepped down 1/1/19

 

Governor roles:

Maria Lewis –HSEU (PSHE, Eco and Fairtrade)and PE and Dance

Andrea Ormsby – RE and SEN

Gemma Price – Website and MU (Maths)

Ann Naylor – Chair, Child protection,

Bernard Sweeney – Pupil Premium

Dr Andrew Smith – Vice Chair and STU (ICT, Science, Geo and His)

Jane Steadman –UAD (Art, DT, Music and Drama)

Jennifer Jackson – Staff member

Mike Holden – Head

Linda Preston – Associated member and Early Years

Emma Caunce -  LEA, LASGB and Training Link Governor

Anne-Marie Warrington - Curriculum  - UECL (English and MFL)

Governor Interests

 

 

 

 

 

 

St Richard's Catholic Primary School, Skelmersdale

Declarations of Interest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Current Governors

 

 

 

 

 

 

 

Member

Confirmed

Entity

Nature

Notes

From

To

Emma Caunce

authority

 

 

Nothing to declare: Confirmed 18 May 2021

 

 

 

 

 

-

-

-

 

 

Michael Holden

headteacher

 

 

Confirmed 14 Oct 2021

 

 

 

 

 

 

Chair SHARES

 

 

 

Mrs Sheila Horridge

foundation

 

 

Nothing to declare: Confirmed 13 Oct 2021

 

 

 

 

 

-

-

-

 

 

Mrs Jennifer Jackson

staff

 

 

Confirmed 17 Jan 2022

 

 

 

 

 

 

none

 

 

 

Maria Lewis

foundation

 

 

Nothing to declare: Confirmed 28 Jan 2019

 

 

 

 

 

-

-

-

 

 

Mrs Ann Naylor

foundation

 

 

Confirmed 5 Nov 2021

 

 

 

 

 

St Francis of Assisi Catholic School

Headteacher

 

01 Oct 20

 

Andrea Ormsby

foundation

 

 

Nothing to declare: Confirmed 2 Nov 2021

 

 

 

 

 

-

-

-

 

 

Mrs Linda Preston

member

 

 

Confirmed 19 Oct 2020

 

 

 

 

 

 

Mark Preston (Husband)  sit supervisor within St Richards school and also maintenance man

 

 

 

Mrs Gemma Price

foundation

 

 

Nothing to declare: Confirmed 12 Oct 2021

 

 

 

 

 

-

-

-

 

 

Andrew Smith

parent

 

 

Confirmed 31 Oct 2021

 

 

 

 

 

Health & Safety Executive

Employee

 

 

 

Mrs Jane Steadman

parent

 

 

Nothing to declare: Confirmed 31 Oct 2021

 

 

 

 

 

-

-

-

 

 

Bernard Sweeney

foundation

 

 

Confirmed by Debbie Wenham on 21 Oct 2020

 

 

 

 

 

 

None

 

 

 

Anne-Marie WARRINGTON

foundation

 

 

Confirmed 15 Jan 2020

 

 

 

 

 

Bishop Martin C Of E School Sklemersdale

Employee

Deputy Headteacher

 

 

Mrs Debbie Wenham

clerk

 

 

Confirmed 19 Oct 2020

 

 

 

 

 

 

None

 

19 Oct 20

 

 

 

 

 

 

 

 

Attendance of Meetings 2021-22

 

Autumn Term

 

 Finance & Staffing Committee

8:00 AM on 5 Oct 2021

 

 

 

Name

Governor Type

Attended

Michael Holden

Headteacher

Attended

Mrs Jennifer Jackson

Staff governor

Attended

Mrs Ann Naylor

Foundation governor

Attended

Andrew Smith

Parent governor

Attended

Bernard Sweeney

Foundation governor

Attended

 

 

 Full Governing Board

4:00 PM on 12 Oct 2021

 

 

 

Name

Governor Type

Attended

Emma Caunce

Local Authority Governor

Apologies Accepted

Michael Holden

Headteacher

Attended

Mrs Sheila Horridge

Foundation governor

Attended

Mrs Jennifer Jackson

Staff governor

Attended

Maria Lewis

Foundation governor

Apologies Accepted

Mrs Ann Naylor

Foundation governor

Attended

Andrea Ormsby

Foundation governor

Attended

Mrs Linda Preston

Member

Attended

Mrs Gemma Price

Foundation governor

Attended

Andrew Smith

Parent governor

Attended

Mrs Jane Steadman

Parent governor

Attended

Bernard Sweeney

Foundation governor

Attended

Anne-Marie WARRINGTON

Foundation governor

Apologies Accepted

Mrs Debbie Wenham

Clerk

Attended

 

 

Sites & Buildings Committee 

5:00 PM on 12 Oct 2021

 

 

 

Name

Governor Type

Attended

Michael Holden

Headteacher

Attended

Mrs Jennifer Jackson

Staff governor

Attended

Mrs Ann Naylor

Foundation governor

Apologies Accepted

Mrs Linda Preston

Member

Attended

Andrew Smith

Parent governor

Attended

Bernard Sweeney

Foundation governor

Attended

 

Spring Term

 

 

 

 

 

Previous Attendance of Meetings

 

2020 -21:

 

 

 

Attendance of Meetings 2019-20:

 

 

 

 

 

 

 

Governor's Impact Statement

Top